Sağlığın güvenli ve en kısa zamanda sağlanması amacıyla yaralanma veya acil müdahaleye elverişli dizayn edilmiş acil yardım araçlarına Ambulans adı verilmektedir. Hastanelere ulaşımların sağlanmasında ve yol boyunca gerekli tıbbi müdahalenin yapılmasında teknik donanıma ve ekibe sahip araçlar, tüm sağlık kuruluşlarının bünyesinde bulunmaktadır.

   Ambulans hastaların veya yaralıların bulunduğu yerden alınarak en yakın sağlık merkezine veya hastanelere ulaştırılmasında hızlı ve etkin rol oynadığından, acil tıp teknisyenleri, doktor ve hemşire ile tam destek sağlanmıştır. Ambulanshastaya ulaşması için haber verildiğinde en kısa zamanda ulaşıp sağlık hizmeti sunmak için, özel sireni ve trafikte geçiş üstünlüğünü kullanarak olay bölgesine ulaşan araçlardandır.

Özel durumları belirtmek ve yoğun trafikte yol almak için donanımı içindeki sesli ve görsel desteği de kullanarak en hızlı şekilde hastaları durumlarına göre tam donanımlı hastanelere veya sağlık kuruluşlarına sevk yaparken hastanın durumuna göre ailenin isteği doğrultusunda veya sürekli tedavi gördüğü hastane durumuna göre de karar alınabilmektedir. Hastalık sebebi ile hastaneye ulaştırılması gereken hastalar, kendi doktorunu ve sürekli gittiği hastaneyi seçebildikleri takdirde bu durum değerlendirilerek Ambulans ile nakil sağlanmaktadır. Bütün hastane ve sağlık kuruluşlarının ambulans hizmetleri 7 gün 24 saat aktif bir şekilde hizmet sağlamaktadır.

Faydalı Linkler